Kantor internetowy – idealne rozwiązanie dla kredytobiorców czy pułapka?

Kantor internetowy działa na analogicznych zasadach co kantor stacjonarny. Jedyną różnicą jest forma transakcji – w przypadku kantoru online mamy do czynienia z rozliczeniem bezgotówkowym. Czy taki model transakcji jest w pełni bezpieczny? Co powinieneś wiedzieć przed pierwszą wymianą gotówki online?

Kantor online a spłata kredytu w obcej walucie

Internetowy kantor wymiany walut to sposób na tanią i bezpieczną wymianę gotówki. Osoby, które korzystały z e-kantorów lub giełd społecznościowych, chwalą sobie szybkość transakcji oraz możliwość ustalenia preferowanego kursu wymiany. Liczne udogodnienia sprawiają, że kantory online powoli wypierają stacjonarne punkty wymiany walut. Tym co podwyższa atrakcyjność transakcji elektronicznych jest niski spread, czyli różnica między kursem kupna i sprzedaży danej waluty. To szczególnie istotne dla kredytobiorców, którzy podjęli kredyt w obcej walucie. Wpłacając raty kredytu w złotówkach, bank przelicza ich wartość po kursie sprzedaży waluty kredytu, podczas gdy cała wartość kredytu przeliczana jest po kursie kupna, czyli niższym.  Różnica między kursami stanowi zysk dla banku, klient zostaje zaś obciążony wyższymi ratami kredytu.

Ustawa antyspreadowa – to powinieneś wiedzieć

Dzięki wprowadzeniu w życie ustawy antyspreadowej kredytobiorcy mają realny wpływ na wysokość raty kredytu. Zamiast godzić się na niekorzystną wymianę walut w banku, mogą wymienić złotówki na własną rękę, a potem dokonać wpłaty obcej waluty na specjalne konto walutowe w banku.

Korzystając z możliwości samodzielnej spłaty, można poczynić naprawdę duże oszczędności w skali kilkunastu lat spłaty rat kredytu. W najlepszych okresach miesięczne oszczędności mogą sięgnąć nawet 100 zł, co w perspektywie 30 lat daje prawie 36 000 zł.

Niebezpieczeństwa transakcji elektronicznych

Pomimo licznych zalet kantory internetowe mogą nieść pewne zagrożenia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że rynek usług finansowych stanowi wylęgarnię oszustów i firm, które żerują na niewiedzy klientów. Wybierając kantor online, pamiętaj, aby zapoznać się z regulaminem strony, sprawdzić informacje na temat marży (czy jest wliczona w kursy walut) oraz prześledzić tabelę opłat dodatkowych.

Uczciwy internetowy kantor wymiany walut udostępnia przejrzyste tabele kursów bez progów kursowych. Zdarza się, że kantory działające na granicy prawa stosują dwa kursy – jeden dla obrotu wyższymi kwotami (korzystniejszy), a drugi dla kwot niższych (o wiele mniej opłacalny).

Dodaj komentarz